Zápisky z veteriny – čo (ne)robiť

Autor: Martina Tóthová | 18.6.2013 o 14:10 | (upravené 18.6.2013 o 15:00) Karma článku: 13,74 | Prečítané:  20901x

Dnešné krátke zápisky som sa rozhodla napísať preto, že sa s podobnými prípadne stretávame často. A keďže väčšina ľudí robí stále rovnaké chyby, dúfam, že snáď aspoň niektorým z vás poradím.

 

Caniculares - myslím, že o niečom podobnom som písala už pred rokom. Termín je prebratý od starých Rimanov, ktorí ho zase „ukradli" Grékom. Označujú sa tak dni v letných horúčavách. Prečo, to nie je náplňou tohto článku. Teraz k veci:

Do ordinácie zavolal pán: sú na chate spolu s šickou a tá  má epileptický záchvat.  Volal už miestnemu veterinárovi, ten radil, že má počkať, kým záchvat prejde, potom psa naložiť a utekať k nám. Ale záchvat neprechádza a on je už na ceste, aby sme ho čakali...

Cesta trvala cca pol hodinu v neklimatizovanom aute a pán na stôl už vyložil mŕtve telo psíka. (teplota: 42,6) V okamihu ho zachvátila hystéria a vôbec nespolupracoval, pretože obvolával jedných známych za druhými a s plačom oznamoval, že ich miláčik umrel... (chápem ho.) Z prehliadky i anamnézy vyplynulo, že psík bol prehriaty už na chate a cesta v horúcom aute jeho koniec iba urýchlila.

Komu hrozí prehriatie: všetkým. Hlavne veľmi mladým a starým zvieratám. Čiernym, alebo všeobecne tmavej farby. S hustou srsťou, zvlášť keď majú ešte nevyčesanú zimnú podsadu. Brachycefalickým. V kotcoch. V nevetraných miestnostiach. Na vybetónovaných, či vyasfaltovaných priestoroch, ale prehreje sa vám pes aj na tráve...

Príznaky: pes často vypadá, akoby mal epileptický záchvat. Motá ho, odpadáva, neskôr sa môže nekontrolovateľne metať, sťažené dýchanie, dusenie, cyanotické sliznice, bezvedomie...

Čo robiť: epileptický záchvat sa diagnostikuje veľmi ťažko - vylúčením ostatných problémov - kolík pri pečeňovom, alebo obličkovom zlyhaní (prípadne žlčové či močové kamene) a diagnózu lekár nikdy nestanoví sledovaním záchvatu. Takže v horúčavách pri záchvate okamžite zmerať pacientovi teplotu!  Kto má psa, mal by mať doma vždy poruke  digitálny teplomer určený len pre psa a vždy, keď má podozrenie na nejaké ochorenie, najprv zmerať pacientovi teplotu.

Ako merať: snáď nemusím spomínať, že teplomer treba najprv zapnúť, počkať kým naskočí nula a potom ho strčiť psíkovi do konečníka. V tomto bode robí väčšina majiteľov chybu, pretože teplomer treba zasunúť hlboko: 3 - 5 cm (maličkej čivave postačia 3 cm, dospelej doge aj 6). Počkáme, kým teplomer zapípa, že meranie je skončené a hodnotu odčítame. Žiadne odpočítavanie pol stupňa, alebo nejakej inej hodnoty, ako nás o tom donekonečna stále mnohí klienti presviedčajú, že : veď tak je to správne! Nie, nie je! Ak nameriam 38, má pes teplotu 38. Ak nameriam 40, má pes teplotu 40! Nič iné.  Najčastejšie chyby: majitelia neodmerajú teplotu správne, pretože iba priložia špičku teplomera ku konečníku, alebo ho zasunú plytko, takže je hodnota skreslená.

Normálna teplota: je do 39 stupňov Celsia! (U mladých zvierat môže byť troška vyššia, tak isto pri strese - návšteva veterinára, alebo po fyzickej záťaži, niekedy je nižšia - napr. pred pôrodom...)

Ak teplota presiahne 39 stupňov a blíži sa k štyridsiatke, je organizmus prehriaty (či už ochorením alebo teplom, je to jedno, ale ja teraz stále hovorím o prehriatí) a treba ho ochladiť. A to okamžite.

Ponoriť do čo najstudenšej vody (v lete má každý bazén, či iná „bačorina" aj tak cca 20 stupňov, takže žiadny termálny šok mu nespôsobíte), sprchovať, vziať z tepla do chládku - dnu, na studené kachličky, zapnúť klímu, ventilátor, a opakovane kúpať, prípadne sprchovať... to môže trvať časovo aj hodinu a opakovane merať teplotu vyššie popísaným spôsobom.

Ak záchvaty prejdú, dýchanie sa normalizuje, pes je už orientovaný, až potom ho naložte do vyvetraného auta, v ktorom zapnete klímu - ak nemáte, intenzívne vetrajte!

Lekár psa skontroluje (vylúči, alebo potvrdí prehriatie), väčšinou ešte spraví nejaké vyšetrenie, prípadne dá studenú infúziu, ktorá mu pri prehriatí veľmi pomôže. Lekár ho stabilizuje, ale prvú pomoc musíte poskytnúť psíkovi vy sami. Hlavne by ste si mali dávať pozor, aby sa nič také nestalo...

(Včera prišla do polikliniky baba s malým najdúchom na klinickú prehliadku. Teplota bola zvýšená a vždy sa v takých prípadoch pýtam, odkiaľ sú - ako to k nám majú ďaleko a ako k nám prišli. Ak autom, či majú v aute klímu. Na to mi slečna odvetila, že vo svojom aute nemá, klíma je iba v ockovom. Týmto apelujem na všetkých ockov a mamičky - požičajte svojím ratolestiam auto s klímou - prípadne ich odvezte sami a nevystavujte svojich domácich miláčikov smrti prehriatím.)

Neberte svojich psíkov na prechádzky rozpáleným mestom v letných horúčavách. Ak už predsa a psík sa prehreje, strčte ho okamžite do najbližšej fontánky - radšej riskujte pokutu od strážcov poriadku, ako smrť!

PS - snáď nemusím pripomínať, že pes nepatrí do zavretého auta - ani na dve minúty!!!

Pokoj s vami, priatelia a nech sú aj vaše psie dni krásne...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?