Zápisky o zvieratkách – agresivita – ako na to

Autor: Martina Tóthová | 18.7.2013 o 23:30 | (upravené 19.7.2013 o 10:02) Karma článku: 14,87 | Prečítané:  5097x

Dnes zase v správach „pretriasali" psí zákon. Myslím, že mi už z tých psích zákonov načisto „hrabe". Nerozumiem na čo nám je niečo, čo máme v iných zákonoch, ale ich nedodržiavame, nerešpektujeme a vinníkov nepostihujeme. Myslím, že by sme mohli mať špeciálne zákony na molossov, špeciálne zákony na piadipsíkov, špeciálne na teriérov typu bull (vo všeobecnosti hádzaných do jednej jamy s ceduľou Pitbul), špeciálne na retrívrov, ktorí sú dnes tak psychicky zdeformovaní, že sú agresívnejší a protivnejší, ako oní zatracovaní „pitbuli"...

 

Nejdem sa pozastavovať nad tým, že zákon dávno dokáže postihnúť a definovať „ublíženie na tele", takže ak ma pohryzie pes, stačí (alebo by malo stačiť) podať na polícii trestné oznámenie na majiteľa, ktorý by mal byť zákonne postihnuteľný. Že sa to dnes tak nedeje, nie je nedostatkom zákonov, ale tým, že všetky inštitúcie na postihnutého zvysoka kašlú a je im len na smiech. Maximálne od odkazujú z jednej inštitúcie na druhú - najlepšie na lampáreň...

Nejdem sa pozastavovať ani nad tým, že drvivá väčšina "laikov" (rozumej nepsíčkarov) ale aj „odborníkov" (alebo, ako sami seba radi titulujú: kynológov, či „len" psíčkarov) nevidí žiadny rozdiel medzi dominanciou a agresivitou. (Jedno dosiahnene genetikou, druhé NEvýchovou.)

Dnes nechcem písať ani o tom, že takmer všetci chovatelia či majitelia s nevychovanými psami tvrdia, že za nič nemôžu, pretože ich pes je: „...proste dominantný", „...to je také plemeno", „...to mi takého predali", „...westíci sú takí psi" (rozumej hryzaví), nie, nie, zabudla som: „...maltézáci sú takí psi" (hryzaví) „...ano, môžem to potvrdiť, aj ja mám maltézáka a aj on hryzie a je to riadna sviňa"... (kristova noha! Pánboh ma uchovaj, aby som stretla takéhoto „kynológa - odborníka", ktorý si po takomto maltézákovi kúpi kavkazana... to by bolo na guľku do hlavy! - ak nie kavkazanovej, mojej istotne!)

Takže dnes toto všetko vynechám a chcela by som vám dať pár rád, ako vychovať svojho psíka, aby nebol agresívny (a aby ste si to už nikdy neplietli s dominanciou).

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že vy, ako majiteľ ste za svojho psa zodpovední. Aj v očiach svojho psa. Aj keď sa mnohí radi stavajú do role „alfasamcov" a majú pocit, že sú to oni, kto o všetkom rozhoduje, drvivá väčšina z týchto „alfasamcov" zabúda, že byť vodca je v prvom rade o zodpovednosti, nie o výsadách. Vaše šteniatko vám bezmedzne dôveruje a poslúcha  a nasleduje vás nie preto, že by vás pokladalo za „vodcu svorky", ale preto, že máte nad ním psychickú prevahu, a tak mu vlastne ani nič iné neostáva. Vie, že bez vás by bolo stratené, že by neprežilo... Verí a predpokladá, že si dokážete so všetkým poradiť a všetky problémy zdarne vyriešiť. Preto sa vám s dôverou zverí do rúk... A vy by ste sa mali snažiť zo všetkých síl, aby ste jeho dôveru nikdy nesklamali. Iba tak si udržíte svoje „vodcovstvo" do konca (psieho) života...

Takže, čo robiť, aby z roztomilého šteniatka nevyrástol agresívny pes?

Chráňte svoje šteniatko (mladého, ale aj dospelého psa, ktorý je neporovnateľne menší, ako agresor) pred napadnutím iným psom.

Poskytnite mu dostatočnú socializáciu v 4 až 7-mych mesiacoch veku. (Spojte sa s priateľmi, ktorí majú psov, ktorých poznáte - ich psov - a stretávajte sa na spoločných vychádzkach, kde sa budú môcť vaši psíci spoznávať a hrať na voľno. Nesnažte sa o socializáciu v parku so psami, ktorých nepoznáte. Prípadne sa so šteniatkom zapíšte do psej škôlky, ktoré už aj u nás vznikajú. Snažte sa o to, aby sa váš malý pes mohol stretať s veľkými či obrovskými psami - a opačne - aby nebol v dospelosti z veľkých psov hysterický. Malým pokojne vysvetľujte, že veľkých sa nemusia báť, veľkým zase, že majú byť pozorní a obozretní...)

Naučte psa, že je v poriadku, že pred iným psom neustupuje. (Aj na ulici dovoľte svojmu psovi stretnúť a očuchať sa s iným psom - jeho konanie by ste mali vedieť odhadnúť - a neťahajte ho preč okamžite, akonáhle sa v diaľke vynorí cudzí pes. Sledujte ich zoznamovanie a zasiahnite iba v prípade, že niektorý z nich sa chystá na „zlú" reakciu - napr. napadnutie.  Mali by ste reagovať v predstihu, nie až vtedy, ak sú do seba psi zahryznutí.)

Naučte svojho psa, že keď ide okolo iný pes, váš sa za ním neťahá a nešteká. (Vodítko je pre každého psa vždy akási „pupočná šnúra", ktorá ho spája s majiteľom a dodáva mu sebadôveru. Preto je na vodítku oveľa odvážnejší, ako na voľno. Ak je to prípad aj vášho psa, posaďte si ho pri nohe a s ráznym: kľud, zostaň! vyžadujte poslušnosť. Teda, že nešteká a neútočí. Správne chovanie odmeňte, nesprávne korigujte a „trestajte".)

Vyhnite sa tomu, aby váš pes za plotom či za oknom na okoloidúcich psov štekal, alebo vrčal. (Ak je pes vonku odpútajte jeho pozornosť hračkou, veľkou kosťou, prípadne ho zavolajte dnu. Ak je vnútri a šteká cez okno, zatiahnite rolety, alebo závesy a snažte sa odpútať jeho pozornosť niečím príjemným. Opäť - nesprávne konanie karhajte, správne podporujte odmenou.)

Som si vedomá toho, že ak aj vychováte svojho psa na jedničku a bude vzorným „účastníkom cestnej premávky", aj tak sa môže stať, že na prechádzke natrafíte na nespratníka a nevychovaného agresívneho psa. Ako sa zachovať, to vám poviem nabudúce.

Pekný večer všetkým, hlavne vychovaným psíkom...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?