Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zápisky z veteriny – díky ti, Bože, za klímu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ten pes mohol kludne zkolabovat práve vdaka klime. Lebo jeho telo sa nedokázalo vysporiadat z vysokým teplotným rozdielom. Teplota v klimatizovanom priestore može byt nižšia oproti vonkajšiemu prostrediu maximálne o 7 stupňov. Už boli prípady kedy aj ludia zomreli potom čo vystupili zo silne klimatizovaneho auta do tepla.
 

 

ten kardiak umrel "vďaka" nedostatku kyslíka, ale predpokladám, že ty vieš lepšie, čo mu bolo...
 

Markus, môžeš vysvetliť čo sa asi stane

psovi, keď v zime vyjde z bytu, kde je 22 stupňov a ide na prechádzku do 0 stupňového prostredia so snehom?
Problém nie je rozdiel teplôt, problém je vysoká teplota na začiatku, tak ako píše olwenka.
 

 

Pokiaľ predtým nebol dlhu dobu vonku (povedzme niekolko týždňov) a vyjde do 0 stupňového prostredia z 22 stupňov neoblečený bude to nejaký naháč a bude tam dlhší čas BEZ POHYBU tak môže kludne uhynúť. Až nie je podla teba problém rozdiel teplôt ale vysoká teplota tak ako vysvetlíš nárast nachladnutých ľudí v posledných dňoch? Včera to dávali v televíznych novinách. Tý ľudia nenachladli od tepla ale z ochladzovania lebo až by nemali pustenú silno klímu, neboli v noci v prievaňe, nepili ladové nápoje... tak by asi len ťažko ochoreli v dnešných dňoch na nachladnutie.
 

prepáč mi tú iróniu,

(ale ty si si "začal" :) ) - už vidím, ako celú jeseň sa psi v bytoch nevenčia a idú von až keď je mínus dvadsať...
PS - ten kardiak by bol umrel tak či tak - ani čistý kyslík by ho nezachránil - možno by mu na pár minút (rádovo v hodinách) oddialil smrť...
a že ľudia prechladnú?... ak nemajú dobrú imunitu - prechladnú...
 

 

Až ich cez zimu vencia vonku tak sa na ten chlad prispôsobia lebo idú z tepla do chladu ale cez leto pokiaľ doma nemajú klímu tak idú z tepla do tepla a v tom teple sú zopár mesiacov takže ich orgazmus si nemá kde zvyknúť na chlad už chápeš ten rozdiel? Keď je vonku 38 stupňov a ty ideš do 16tich tak to je na orgazmus extremna záťaž a človek až má slabšie srdce tak ho tá klíma môže zabiť a to vôbec nemusí ležať na smrteľnej posteli. 99 percent chorôb je zo zlej imunity to jasné ale prečo sú viac chorý práve v najväčších horúčavách? Nemôže to byť náhodou aj pretože je v horúcom lete silnejšie pustená klíma?
 

nie, nechápem

ak sú psi v zime v byte a trikrát za deň sa venčia vonku napr. 10 minút, tak sú napr. 8 hodín v 22 stupňoch plus a za 20 sekúnd - ak idú výťahom (moji idú po 8-mych schodoch, im to trvá 4 sekundy) sú v mínus 20 stupňoch - to je behom 20 sekúnd 40 stupňový rozdiel. v opisovanom prípade ten pes umieral na chronické zlyhanie srdca. potreboval v prvom rade nové srdce, alebo (ako dočasné riešenie) kyslík. ani jedno sme nemali (nehovoriac o umelom krvnom obehu pri TX) pokúšali sme sam mu aspoň nejako uľaviť, hoci sme vedeli, že onedlho umrie. naše predpovede sa splnili... bol by umrel tak či tak... robili sme niečo, o čom sme vedeli, že v konečnom dôsledku to aj tak nemá zmysel, lebo to nepomôže. ibaže bezmocnosť je strašná. chceli sme urobiť aspoň niečo.
a PS - nie je pravda, že VŠETCI sú chorí v najväčších horúčavách - najviac chorých je v zime, pretože väčšina ľudí znáša oveľa horšie chlad, ako teplo. zaoberám sa tými skutočnosťami, takže to viem. že to "neroztrubujú" v správach, je iná vec...
 

 

Jeho organizmus si na tých -22 nezvykal len pol minuty čo prešiel z bytu von ale zopár mesiacov počas ktorých sa vonku ochladzovalo. Lebo neklesne ti teplota zo dňa na deň o 40 stupňov. Až uhynul na chronické zlyhanie srdca v takom prípade musel byť na klímu ešte viac citlivý ako iné psi. Mohol uhynúť aj tak klíma ale jeho smrť urýchlila.

Samozrejme že cez zimu je viac chorých ludí ako v lete. Ale je viac chorých ludí na nachladnutie keď je vonku nad 35 stupňov ako keď je povedzme 20 až 25 stupňov a dôvodom je ako si už napísala chlad. Chlad z klimatizácii. Bosniaskeho chlapčeka zabil roydiel len 20tich stupňov. https://www.google.sk/url?sa=t... Ten pes bol o 22 stupňov nižšej teplote a navyše myslím že bez pohybu lebo predpokladám že ho pred zákrokom uspali.
 

 

ako si mi krásne povedal. Ďakujem - tak som hovorievala svojej milovanej maltézáčke...
 

Ja viem :-)

A nemáš za čo. Píšeš pekne.
 

Tieto haluze o nastaveni klimy

pocuvam stale. Samozrejme, ze idealny rozdiel je par stupnov, ale vo vacsine krajin to jednoducho mozne nie je. Chcela by som vidiet niekoho zaspat, ked su vonku regulerne 40ky a ja si nastavim klimu iba na 33C. Tiez si myslim, ze havino nezazil nejaky kruty teplotny sok - aj ludia, ktori vbehnu rozhoruceni zvonku to chladneho prostredia sa prvych par minut citia prijemne a az potom sa zhanaju po svetroch a teplych ponozkach :-)
 

 

40 stupňov bolo na Slovensku iba jeden deň v historii merania teplôt aj to len v Hurbanove. Tento rok je dosť teplé leto ale neviem o tom že by bolo niekedy na Slovensku v noci nad 30 stupňov. Ináč osobne klímu ani nepoužívam a najviac som doma nameral maximálne tento rok 30,5 stupňa tak si nemyslím že niekomu by mohlo v letných mesiacoch vadiť nejakých 23,5. To že sa cítia príjemne ešte neznamená že im klíma neškodí. Fajčiar sa tiež určitý čas cíti príjemne ale to ešte neznamená že to sním vždy dobre dopadne.
 


Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 27 992
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 4 824
 3. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 137
 4. Marian Baran: Domáca šunka 2 621
 5. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 2 383
 6. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 1 887
 7. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 312
 8. Věra Tepličková: My chceme Blahu! My chceme Blahu! My chceme Blahu! 1 206
 9. Branislav Gröhling: Takto tečú peniaze do našich škôl 1 018
 10. Katarina Antenozio: Koronavírus, alebo komu sa blýska na lepšie časy. 1 008

Rebríčky článkov


 1. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 2. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 3. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 4. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 5. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 6. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 7. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 8. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 9. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.
 10. Martin Fletcher: Poletíme? Živě ve verzi Rudolf plus dva – v pondělí 6. dubna v #kulturažije na Mall.tv


Už ste čítali?